top of page

Anglické členy: základní rozdělení


Už se Vám někdy stalo, že si nejste jistí, kam dát v angličtině člen? Natož zda použít určitý, neurčitý nebo žádný? Jestli jste si na obě otázky odpověděli ANO, tak nezoufejte. Nejste v tom sami! Členy dělají těžkou hlavu spoustě Čechům. Ale proč tomu tak je? Vždyť jiné národy je bravůrně zvládají!

They simply nail it!

Zkrátka nezbedné členy používají i ve svém rodném jazyce. Zdá se Vám to nefér? Taky že to je ta největší nespravedlnost na světě :) Nezbývá nám nic jiného než se naučit, kdy se používají. Dneska zaostříme na základy členů, kde zapojíte logiku a biflování si necháme na příští článek.

Anglické členy se pojí se všemi podstatnými jmény a posluchači naznačí, jestli už jste se o něm v minulosti bavili či se jedná o naprosto novou informaci. Člen nám napoví, jestli si představíme přesně toho samého kamaráda, stůl či auto, o kterém druhý člověk povídá. Nebo naopak, jestli hovoříme o kamarádovi, stolu či autu úplně poprvé a nepředstavíme si jeho tvář, barvu vlasů, očí nebo jeho koníčky.

A jaké členy rozlišujeme?

~ Člen neurčitý (indefinite article)

~ Člen určitý (definite article)

~ Nultý člen (zero article)

NEURČITÝ ČLEN

První zmínka

ČLEN NEURČITÝ nám říká, že Tereza mluví o kole naprosto poprvé. Není to její silnička, na které to sviští do práce každý den. Ani její víkendový horák. Zkrátka si musíme počkat, až nám přesně poví, o jaké kolo se jedná.

My colleague bought an incredible bike from the new Author´s collection. It is made of carbon and it´s mate black colour makes it look very trendy.

Co jsme se dozvěděli?

~ Kolo patří kolegovi

~ Je z nové kolekce Authoru

~ Celé ho vyrobili z karbonu

~ Matná černá barva mu dodává šmrnc

URČITÝ ČLEN

Objekt už známe

Máme přesnou představu o tom, jak kolo vypadá a v další konverzaci můžeme nechat URČITÝ ČLEN převzít svou roli.

What excites me the most is that the bike suits me perfectly, so my colleague allowed me to ride it around the block during my lunch break.

Dumáte, jestli je v angličtině možné rovnou z fleku použít určitý člen, odpověď zní ANO :)

Objekt, o kterém mluvíte poprvé ve větě rovnou identifikujete.

Jestli začnete kamarádovi vyprávět o věci nebo osobě, která je na očích nebo lehce rozpoznatelná a popíšete jí rovnou v první větě, můžete rovnou vyšvihnout určitý člen. Posluchač nebude koukat jako péro z gauče (excuse my CZECH :D ) a bude v obraze.

The girl that was waiting behind me in the queue has beautiful green eyes.

Have you seen the red car across the street? It is magnificent!

Unikát.

Pokud popisujete zvíře, osobu, profesi, která je jen jedna jediná, použijete určitý člen. Posluchač se nemůže splést.

The coach of the team gave us a motivational speech.

The sun rises every morning.

I love traveling around the world.

ZERO ARTICLE

Jestli jste doteď neměli zamotanou hlavu, tak teď se postarám o to, aby Vám začala pořádně šrotovat. Dostáváme se k poslednímu, ZERO ARTICLE. O co se vůbec jedná a jak se píše? Ač ho nazýváme nulovým členem, tak v praxi žádný člen nepíšeme.

Nepočitatelná podstatná jména.

Před nepočitatelnými (např. sníh, písek, chleba) podstatnými jmény nepoužíváme žádný člen.

Happiness is the most important thing in your life.

Snow falls every winter.

I live for adventure.

Přečtěte si, článek o podstatných jménech.

Množné číslo.

Pokud se rozpovídáte o životě a začnete dávat příklady s množnými podstatnými jmény a hovoříte o věcech obecně, nepoužijete žádný člen.

Oranges and lemons have a lot of vitamin C.

Lions are considered as „kings of the jungle“.

Flowers brighten up a room.

Ufff mám radost, že jsem Vás aspoň z rychlíku provedla základy použití členů. Nicméně, bude následovat další článek s přehledem, kde členy budou hrát hlavní roli.

No a pro Vás, kdo jste začátečníci a teprve se snažíte trochu motivovat k učení mám knížku plnou tipů: Jak nadobro začít s angličtinou. Některé tipy můžou být jasné jako facka, ale stejně je lepší je mít vše pod nosem a využít je na maximum. Anglina Vám půjde jedna radost :)

Krasný den. Vaše Lucy

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


IMG_3254a_Fotor.jpg

Díky, že jste zavítali na angloblog!

Touha pustit se za dobrodružstvím mě pohltila již na vysoké škole. Rok jsem studovala v rodišti cestovatele Vasco da Gama a tři roky prožila u protinožců. Tam jsem se také bezhlavě zamilovala do angličtiny.

 

V roce 2020 jsem se vydala na dobrodružství úplně jiného druhu. Stala se ze mě MÁMA a tato nová role mě úplně uchvátila. Také pojem čas získal nový rozměr. Proto jsem i angloblog oblékla do nového hávu a najdete zde nejen tipy a triky, jak na angličtinu, ale i mateřská a miminkovská témata, která by Vás mohla zajímat.

Don't miss out!

Nenechte si uniknout ani jeden článek!

Děkuji! Budu Vám pravidelně posílat nové články.

bottom of page