v přirozeném prostředí

Podstatná jména: dokážeš je spočítat?


Už je to pěkná řádka let, kdy jsem naposledy jako študentík seděla v lavici a zapisovala si poznámky. Nad českou gramatikou bych dlouze dumala a snažila se rozpomenout, ale když přijde na angličtinu, tak jsem občas sama překvapená, jaké termíny ze mě padají :D

Každopádně jednou z nejdůležitějších částí věty jsou podstatná jména. Prostřednictvím podstatných jmen identifikujeme lidi, místa, zvířata, objekty nebo idey. Jako příklad bych mohla uvést: stůl, květina, pes, sen, otec, Austrálie.

Ale v angličtině není podstatné jméno jako podstatné jméno. Je důležité vědět, jestli podstatné jméno můžete spočítat a řadí se do skupiny počitatelných podstatných jmen, nebo by počítání bylo téměř nemožné. Potom se podstatná jména řadí do druhé skupiny, nepočitatelných podstatných jmen. Nelekejte se, nebudu Vás tady zkoušet ze zlomků.

Počitatelná podstatná jména

Countable nouns jsou asi nejrozšířenější a z mého hlediska nejlépe představitelné. Jedná se o věci/zvířata, která dokážeme spočítat a můžeme vytvořit i množné číslo :) V této skupině tedy žádné složitosti hledat nemusíme.

When I was little I was growing up with three dogs, four cats and two mice.

(mouse=myš je nepravidelné podstatné jméno, které se v množném čísle mění na mice=myši)

I have two favourite carpets that I have to choose from.

Nepočitatelná a abstraktní podstatná jména

Avšak Uncountable nouns jsou jiná písnička! Jedná se o podstatná jména v angličtině, která jsou tak titěrná, že je nedokážeme jednoduše spočítat. Z patra bych Vám jako příklad mohla uvést: rýže, tekutiny, sníh, písek, chleba. Asi bychom těžko odhadli, kolik vloček zrovna venku padá.

My boyfriend can eat rice every day.

I only drink water or coffee.

Potom tu máme abstraktní podstatná jména jako je štěstí, zábava, dobrodružství, u kterých neznáme způsob, jakým je měřit. No i když se skleničkou vínka v ruce by se i to měřítko štěstí vymyslelo :)

Children love fun.

I wish you happiness.

My friend Robert enjoys adventure.

U obou skupin mám pro Vás malou vychytávku. Nepočitatelná podstatná jména si, že používáme třetí osobu jednotného čísla, neboli IT. Pomůže Vám to nějak? Doufám, že všichni potajmu kýváte na souhlas. ANO, ANO. Například u přítomného času prostého přidáváme k slovesu „S“.

Cítím, že v některých z Vás roste semínko pochybnosti…. Honí se Vám v hlavě: „Vždyť už jsem někde četla, že nakoupím 4 bochníky chleba a vypiji tři hrnky kávy. A očividně je můžu spočítat.“ Tak jak to teda je?

Nepočitatelná podstatná jména můžeme kvantifikovat, pokud přidáme již zmiňované měřítko. Může se jednat o: hrnek, litr, kilogram, bochník atd. Potom se nám toto spojení změní na počitatelné podstatné jméno.

I usually drink three cups of tea a day.

My brother eats a lot. He can eat five slices of brad for diner.

My mom bought four packs of buiscuits.

Ale k čemu nám vůbec je, jestli se podstatná jména dají nebo nedají spočítat? Není to naprosto zbytečná informace?

  • Napoví nám, jaký člen před nimi použijeme: the, a/an, nulový. Více se dočtete v článku o členech.

  • Určí, jak se zeptáme na množství

KOLIK? KOLIK? KOLIK?

Dříve či později se jednou budete muset v konverzaci zeptat na množství. A právě znalost, jestli se ptáme na množství počitatelného nebo nepočitatelného podstatného jména nám poradí, jaké slovíčko použít

Počitatelná otázka

Při otázce o počtu koček, tašek, knih použijeme slovo MANY.

How many books did you buy last Sunday?

How many cats live at your auntie´s farm house?

How many minutes do you spend showering?

Nepočitatelně otázek

U otázek, kde se ptáme na nepočitatelné podstatné jméno (time, , tak využijeme kouzelné slovíčko MUCH.

How much time do you need to finish your homework?

How much storage does your PC have?

Už se nám to pomalu formuje. V minulém článku jsme si pověděli základy členů a kdy je použít a teď už víte něco málo o podstatných jménech. A postupně budeme pokračovat v krasojízdě :)

Doufám, že jste se alespoň trochu navnadili na angličtinu. A pokud ne, přečtěte si moji knížku Jak nadobro začít s angličtinou. Je naprosto zdarma a kdo ví, třeba Vám pomůže.

Cheerios Lucie

KATEGORIE
NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY