Oslava dne Díkůvzdání: Jak to všechno začalo.

Poslední čtvrtek v listopadu je něčím velice výjimečný? Sice o něm v českém kalendáři nenajdete nejmenší zmínku, ale za velkou louží se dnes slaví nejdůležitější svátek roku. Je to den, kdy se ve Spojených státech amerických sejde celá rodina a slaví den Díkůvzdání neboli Thanksgiving Day.

 

Ale čemu oni vůbec skládají díky? Celý příběh začal v roce 1620, kdy se první Angličané vydali na dlouhou cestu lodí Mayflower za vidinou náboženské svobody, půdy a prosperity.  

 

Ne všechny cesty jsou na začátku pohádkové, takže když Pilgrimové poprvé vstoupili na břehy Nové země, zastihla je krutá zima. Celá posádka zůstala na lodi, kde je sužovala podvýživa, nakažlivé choroby a zima. Polovina cestujících nepřežila.

 

Jaro se na ně usmálo s přívětivější tváří. I když místní podnebí neznali a úroda jim nešla, navštívil je Squanto, Americký Indián, který s nimi mluvil plynně anglicky. Squanta před lety zotročili Angličtí mořeplavci a odvezli ho do Londýna. Ten utekl a vrátil se zpátky domů. Vyhladovělým Pilgrimům poradil, jak pěstovat kukuřici, chytat ryby v řece a získat šťávu z javorových stromů.  Na počest první hojné úrody uspořádali oslavu, která trvala 3 dny a pozvali i spřátelené indiánské kmeny. Jejich přátelství přetrvalo krásných 50 let.

 

Den Díkůvzdání prohlásil za oficiální svátek George Washington v roce 1789.  Dnes je den Díkůvzdání symbolem USA včetně obrovského krocana plněného nádivkou.

 

Ať už Vám Amerika přirostla k srdci nebo ne, je zajímavé si občas připomenout dávné příběhy, které v nás zažehnou dobrodružnou duši. Možná i my budeme dneska za něco vděční.

 

S láskou Lucie Lechnýřová

Tagy:

Please reload

v přirozeném prostředí

KATEGORIE
Please reload

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
Please reload

Please reload

© 2015 by Lucie Lechnýřová

  • White YouTube Icon
  • w-facebook
  • w-googleplus

Praha

+420 605 57 35 00  

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now